Форум есен
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Прости! Помогни ми! Вярата българска в Свети Мина

Go down

Прости! Помогни ми! Вярата българска в Свети Мина Empty Прости! Помогни ми! Вярата българска в Свети Мина

Писане by Admin Пет Ное 11, 2016 11:49 am

Прости! Помогни ми! Вярата българска в Свети Мина

На празника на Свети Мина, покровител на жените, дома и семейството, стотици миряни се стекоха в софийския манастир.

Литургията беше водена от негово преосвещенство Браницкият епископ Григорий, а в двора на манастира беше раздаван курбан.

Известен Чудотворец, Свети Мина е покровител на сираците и бездомните. Смята се за закрилник и на всички народни лечители, знахари, воини, както и на хората, поели на дълъг път.

Св. Мина закриля и жените, затова на този ден те се молят пред иконата на светеца за здраве на децата си, за радост и благополучие на дома.

Свети великомъченик Мина е бил египтянин. Той изповядвал християнската вяра и служил във войската, разположена в Котуанската област през III-IV век. По-късно се оттеглил в отшелничество в пустинята до град Котуан.

Веднъж на тържеството в чест на езическите божества, гражданите устроили шумни зрелища и жертвоприношения. Отшелникът Мина влязъл в града и започнал да изобличава самозабравилите се езичници. Градоначалникът наредил да бъде арестуван и жестоко измъчван. Накрая отсекли главата му, запалили огън и хвърлили в него тялото му.

Вярващите събрали останалите мощи на светеца, обвили ги с чисти повивки и ги помазали с благовония. Скоро те пренесли Светите останки в родния му град Александрия и го погребали с почести. На мястото била построена църква, посветена на мъченика, и в нея ставали множество чудеса.

Прочети още на: http://www.dnes.bg/sofia/2016/11/11/prosti-pomogni-mi-viarata-bylgarska-v-sveti-mina.321855

Admin
Admin

Брой мнения : 72
Join date : 18.09.2016

https://esen.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите